Whatsapp İletişim Hattı
Menü

Erzin Emniyet Mensupları Furkan Gönüllülerine Böyle Zulmetti!

Furkan Gönüllüleri uzun bir süredir hakkı haykırmanın ve zulme sessiz kalmamanın bedelini ödüyor.
 
11 Eyl 2020
6 dk okuma süresi
Güncelleme Tarihi: 18 Mar 2023
Yüzlerce kişiye milyonlarca liralık para cezaları!

Hukuksuz gözaltılar!

Haklarında açılan sayısız mahkemeler!

Ağır polis müdahaleleri!

İftiralar ve yalanlar!

Tehditler!

Baskı ve zulümler!


Ve tarih 10 Eylül 2020! Hatay / Erzin'de büyük bir zulüm daha yaşandı.
Yüzlerce Furkan Gönüllüsü  Hatay/Erzin'de gecenin geç saatlerine kadar polis zulmüne uğradı. 4 yıl önce son anda iptal edilen "Kutlu Doğum Konferansı" hakkında basın açıklaması yapmak isteyen Furkan Gönüllülerine yapılan polis müdahalesine ilişkin açılan mahkemenin 8.duruşması 10 Eylül'de görüldü ve mahkeme birkez daha erteleme kararı verdi.

 • 24 kişinin yargılandığı mahkemeden adliye önünde haber bekleyen Furkan Gönüllüleri erteleme kararının üzerine basın açıklaması yapmak isteyince, emniyet önce izin verdi sonra da yapamazsınız diyerek hiçbir taşkınlıkta bulunmayan kalabalığa gaddarca müdahale etti. En yasal haklardan olan basın açıklaması yapma hakkını hukuksuzca gasp eden emniyet güçleri Furkan Gönüllülerini abluka altına aldı.

 

 • Abluka altında olan Furkan Gönüllüleri ısrarla namaz için camiye gitmek istediklerini söylemelerine rağmen emniyet ona da müsade etmeyerek, içlerinde kadın ve çocukların da bulunduğu topluluğa ağır müdahalede bulundu.
 
 • Polisin saldırısına maruz kalan birçok erkek gönüllünün kıyafeti yırtılırken kadınların da başörtüleri çekilerek yerlerde sürükletildi.

Yere yatırıp ters kelepçe taktıkları onlarca Furkan Gönüllüsüne yakın mesafeden biber gazı sıktılar.

 • Polisin biber gazından etkilenerek baygınlık geçiren kadının boğazını sıktığı görüntüler ise 28 Şubat zulmünü hatırlattı.
 • Yaşanan arbedede  nefes alamayıp fenalık geçirenler için ambulans istenmesine rağmen, hem ambulans getirilmedi hem de yaralı gönüllüler gözaltı aracına tekmelerle bindirildi.

 • 24 kişilik polis aracına 41 kişiyi koyarak bahane ettikleri sosyal mesafe kuralını yine kendileri ihlal etti. Sadece basın açıklaması yapmak isteyen vatandaşlar polis tarafından hakaret ve küfürlere de maruz bırakıldı.
 
 
 • Yol kenarında bekleyen ve polise hiçbir şekilde mukavemet göstermeyen bayanlar, polis tarafından "biber gazını sıkarım bak" diye tehdit edildi.

 • Müdahale anını çekmek isteyen kişilerin telefonlarına el konuldu.
 

 • Toplamda 71 erkek 9 kadın olmak üzere 80 kişi göz altına alındı.

 • Emniyet, hukuksuzluk üstüne hukuksuzluk yaparak gözaltına aldığı kişileri sağlık kontrolü için hastaneye götürmesi gerekirken spor salonuna götürdü. Bu da yetmezmiş gibi adli tabibin spor salonuna getirilerek yüzlerce polisin arasında rapor hazırlaması da ayrı bir hukuksuzluk olarak kayıtlara geçti. 

 • Spor salonunun ardından ifade vermek için gruplar halinde emniyete görütüren vatandaşlar burada saatlerce bekletildi.

Yaşanan bu üzücü olay sosyal medyada büyük tepki toplarken olayla ilgili twitter hesabından paylaşım yapan  Alparslan Kuytul Hocaefendi,  bu zulmü yaşayan kardeşlerine destek olmak için olay yerine gitti.

 • Yakınlarının gözaltına alındığını öğrenen birçok kişinin şehre giriş yapması hukuksuzca engellendi, keyfi bir şekilde şehre alınmayarak polisin topladığı kimlikler saatlerce geri verilmedi.

 • Arkadaşları bırakılmadan oradan ayrılmayacaklarını söyleyen Alparslan Kuytul Hocaefendi,  konuşmasını henüz bitirmemişken müdahele başladı. Orada bulananların etrafını sararak çemberi daraltan polis coplarla kadın erkek ayırt etmeden vurmaya başladı.
 
 
 • Yaklaşık 3 saat boyunca biber gazı, pilastik mermi, cop ve toma ile acımasız müdahele devam etti.
 

 • Tüm bu hukuksuzluklardan saatler sonra uzlaşma kararı alan polis, emniyetteki işlemleri hızlandırdı ve 9'u kadın 80 vatandaşı nihayet serbest bıraktı.

 • Alparslan Kuytul Hocaefendi'di beraberindeki yüzlerce gönüllü kardeşlerinin serbest bırakılmasıyla birlikte konvoylarla Erzin'den Adana'ya ulaştı.
•Polisin acımasızca müdahale ettiği basın açıklamasında kullanılacak pankartların son hali...

 • Yaklaşık 6 yıldır engellenen islami faaliyetlerin bugün geldiği durum 10 Eylül 2020 Hatay/Erzin'de tarihe geçti.
 
Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin tutukluluk sürecinde Furkan Gönüllülerinin hak ve adalet arayışının faturası kesilmeye devam ediliyor. Yüzlerce kişiye binlerce lira (toplamda 2 milyon 99 bin lira) ceza yağdı, yağıyor. O günlerde yapılan pasif eylemlerden dolayı defalarca beraat almamıza rağmen yüzlerce kardeşimize aynı konudan sürekli mahkemeler açılmaya devam ediliyor. Bu mahkemeler hakkında basın açıklaması yapmak istediğimiz de ise izin verilmiyor.

Dün (09.09.2020) Adana’nın Kozan ilçesinde böyle bir olaydan dolayı polis şiddetine maruz kalındı. Basın açıklaması yapmak isteyen 15-20 kişi polis tarafından biber gazı sıkılıp, ters kelepçe takılarak darp edildi ve gözaltına alındı ama işin garibi basın açıklaması yapıyor diye darp edilen, gözaltına alınan insanlar verilen tepkiler sonrasında aynı emniyetin kendi binası önünde basın açıklaması yapabildiler.

Bugün (10.09.2020) ise Erzin’de görülen 24 kişinin yargılandığı mahkeme sonrası basın açıklaması yapmak isteyen grup; önce emniyet amirleri tarafından “yapabilirsiniz” denildiği halde kısa bir süre sonra “bize talimat geldi yapamazsınız” denilerek İlçenin ücra bir yerine gidip orada yapmaya zorlandılar.

Yapılmak istenen sadece 10 dakika sürecek bir basın açıklaması olduğu halde her defasında farklı bir sıkıntıyla karşı karşıya kalmaktayız. Alparslan Kuytul Hocaefendinin ismi olur olmaz konulara dahil edilerek hakkında algı operasyonları devam ettirildiği gibi Furkan gönüllülerine her fırsatta kısıtlama ve baskı devam etmektedir. Bu baskı, bizzat polis eliyle yaptırılmaktadır. Bu durumu kamuoyunun vicdanına sunuyoruz.
Gönüllü Olun İletişime Geçin Furkan TV