Whatsapp İletişim Hattı
Menü

Çocuğunu Erken Yaşta Evlendirenlere Ceza Verilmesini Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

18 Mar 2023
2 dk okuma süresi
Güncelleme Tarihi: 18 Mar 2023

SORU|Siirt'ten bir baba 18 yaşından küçük kızının evlenmesine müsaade ettiği için 3 yıl 4 ay hapis cezası aldı bu konuda ne söylemek istersiniz?

"Çocukların küçük yaşta evlendirilmesi tavsiye edilen bir şey değildir. Gençliğinde biraz ilim tahsil etmesi daha güzeldir. Küçük yaşta evlendiği zaman ilimle alakası biter, kolay kolay ilimle uğraşamaz ya da ilme ayırdığı zaman azalır. Onun için çok küçükken evlendirmeyi ben tavsiye etmiyorum.

Bir kız, yaşı küçük olduğu halde evlenmek istiyorsa, baba ve aile de buna razıysa İslam’a göre böyle bir evlilik yapılabilir mi?

İslam bunu haram kılmaz evlenebilir. Devletin kanunları ne diyor bilmiyorum. 18 yaşından küçük olursa evlenemez mi diyor? Evlenir de resmi nikah yapamaz mı diyor? Böyle birçok insan var ve bunlar 18'den küçük olarak evlenmişlerdir. Bugüne kadar kimseye de bir ceza verilmemişti. Ne evlenenlere ne de onların ailelerine…

Devlet şimdi böyle bir şey başlattıysa şunu demiş oluyordur; Allah müsaade etse bile, İslam'a göre bu böyle bir şey haram olmasa da ben bunu yasaklıyorum. Devletin Allah'ın müsaade ettiği bir şeyi yasaklamaya yetkisi yoktur.Ama kızı babası zorla evlendiriyorsa müdahale eder.

Hanefi mezhebinde; kızın zorla evlendirilmesi doğru değildir. Şafiilerde caizdir. Onun için zorla evlendirme varsa bu tasvip edilemez. Hiçbir baba çocuğunu zorla evlendirmemelidir. Bu iş zorla olacak bir şey değil, gönül meselesidir.Kimse kimseyi zorla evlendirmeye çalışmamalıdır.

Diyelim ki isteyerek evlendiler, bunları evlendirmediğinizde daha kötü olaylar olacaktı. Her ikisi de çok istiyordu, evlendiler. Devlet neden evlenene ya da evlendirene ceza veriyor. Devlet bunu hangi yetkiyle yasaklıyor. Evlenen memnun, evlendiren memnun. Devlet diyor ki yaşı küçük. Devlete göre yaş 18 olmalı, neden 18? Allah’ın kanunu mu? 18 nereden çıktı? Neden 16 veya 17 değil de 18? 18 olmalı diyen kim?

Kötülük varsa devlet o zaman müdahale eder. Ama kız da oğlan da evlenmek istemiş, ailelerde razı olmuşsa bunun hükmü; babaya hapis cezası vermek olmamalıydı. Allah'ın helal kıldığını nasıl yasaklarsınız?"

Gönüllü Olun İletişime Geçin Furkan TV