Whatsapp İletişim Hattı
Menü

Osmaniye’de Kur'an Okunan Ev Mühürlenmesin Diye Nöbet Tutanlar Gözaltına Aldıktan Sonra Bir Kısmı Serbest Bırakılırken 3 Kardeşimizin Tutuklanması Hakkında Açıklama!

Kıymetli Katılımcılar!

Bugün günlerden 28 Haziran Salı. Basın açıklaması yapmak için burada toplanmış bulunmaktayız.

24 Haziran Cuma günü Osmaniye’de Furkan Hareketi mensubu bir vatandaşın evine, Kur’an eğitimi verdiği gerekçesiyle Emniyet ve Milli Eğitim gibi kurumlar tarafından baskın yapıldı. Savcılıktan onaylı arama izni veya vekâlet içeren hiçbir evrak gösterilmeden  mühürleme işlemi için tekrar gelineceği bildirildi.

İslami hassasiyete sahip olup Kur’an okuyan insanlara, “Kur’an eğitimi veriyorsunuz” gerekçesiyle yapılan bu baskın Türkiye’de 1924 yılı itibariyle yerleştirilmeye çalışılan yeni rejimin 24 yıl süren karanlık boyutlarını hatırlatmaktadır. Bu ülkede birkaç kişi toplanıp Kur’an okuması suç olmadığı gibi bu haksız gerekçe ile bir evin kapatılmasına tepki göstermek amacıyla bir araya gelen topluluğun yaptığı anayasal eylem de suç değildir.

28 Haz 2022
2 dk okuma süresi
Güncelleme Tarihi: 28 Haz 2022

 

        Bu, Emniyet mensuplarının İslam düşmanlarından aldıkları talimat üzerine İslami değerlere karşı vurulmaya çalışılan ilk darbe girişimi olmayıp daha önceleri de Furkan Hareketi Mensuplarının hassasiyetle üzerinde durdukları ibadetleri suç kapsamına girdirmeye çalışmışlardır.

Bizler 27 Haziran Pazartesi günü Furkan Hareketi Mensupları olarak Osmaniye’de yapılan bu hukuksuzluğu ve baskıyı kabul etmediğimizi; içinde Kur’an okunduğu gerekçesiyle bir evin kapatılma kararına tepki göstermek, Kur’an okunmanın yasak olmadığının mücadelesini vermek üzere yasal haklar çerçevesinde bir nöbet gerçekleştirmek istedik.

Tepkisel fakat mutedil devam eden bekleyiş esnasında Semra Kuytul Hocahanım’ın da aralarında bulunduğu gruba Osmaniye Emniyeti tarafından hiçbir uyarıda bulunulmadan kadın-erkek, çocuk-yaşlı gözetmeksizin ağır darp ve hakaretlerle 8’i kadın olmak üzere 30 kişi için gözaltı gerçekleştirildi. Semra Kuytul Hocahanım ve kızı Meryem Kuytul başta olmak üzere onlarca Furkan Hareketi mensubundan gözaltına alınan kimselerden saatlerdir haber alınamadı.

Bir gece boyunca gözaltında tutulan 30 Furkan Gönüllüsünden 20 kişi, sağlık kontrolünün ardından serbest bırakıldı. Semra Kuytul Hocahanım ve kızı Meryem Kuytul’un da aralarında bulunduğu 3 bayan 7 erkek toplam 10 kişi ise mevcutlu bir şekilde savcılığa sevk edildi.

Başından itibaren yapılan gözaltının ne hukuki ne de vicdani hiçbir izahı yoktur. Yapılan bu hukuksuzluk için meşru bir şekilde ne gerekiyorsa yapacağımızı, bu zulmün karşısında sonuna kadar duracağımızı buradan ilan ediyoruz. 

Hiçbir suç işlemedikleri halde kardeşlerimize ikinci sınıf muamelesi yapan, darp ederek gözaltına alan Emniyet mensuplarını kınıyoruz! Gözaltı dahi gerektirmeyen meşru bir eylem için 30 Furkan Gönüllüsünün bir gece bekletilip içlerinden 3 bayan 7 erkeğin mevcutlu bir şekilde mahkemeye sevk edilmelerini ŞİDDETLE KINIYORUZ! 

Gecenin ilerleyen saatlerinden mahkemeden karar çıktı; 

Tutuklama talebiyle sevk edilen 8 Furkan Hareketi Mensubundan; Semra Kuytul Hocahanım, kızı Meryem ve bir kişi daha adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, 3 Furkan Hareketi Mensubu Kur'an için tutuklandı! Diğer 2 kişi şartsız serbest bırakıldı!

Davamız Kelime-i Tevhid davasıdır. Hocamızın özgürlüğü için mücadele etmemiz bizim için elbette şereftir ama bugün başımıza gelen saf kutsal kitabımız Kur’an uğrunadır. Verilen mücadele has Kur’an mücadelesidir.

Yapılan Zulümleri UNUTTURMAYACAĞIZ! Bu yapılan zulümlerin sonuna kadar takipçisi olacak, mücadele edecek ve zalimlerin karşısında SUSMAYACAĞIZ! Katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.

 

Gönüllü Olun İletişime Geçin Furkan TV